Systémové upozornění
Hlavní informace

Vybrali sme pre vás 6 najzaujímavejších aktivít z celého regiónu, ktoré sa konali počas Týždňa dobrovoľníctva 2015. Teraz je na vás, aby ste zahlasovali za tú, ktorá je najlepšia podľa vášho názoru. Najlepšia aktivita bude ocenená ako najlepší projekt Týždňa dobrovoľníctva cenou Srdce na dlani.

 

1. Farebná ulička Banskobystrického okrášľovacieho spolku

Farebnej uličke v Banskej Bystrici sa dostalo veľa mediálnej pozornosti, a nie neprávom. Krížna ulica dostala vďaka dobrovoľníkom novú tvár. Dobrovoľníci namaľovali steny budovy, odstránili tak nepekné grafity a zamaľovali dlažobné kocky chodníka farbami. Do projektu zapojili aj zamestnancov Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti, ktorej nadácia im venovala na projekt financie. Druhým krokom bola street-artová maľba siluety Banskej Bystrice, ktorá má za cieľ hlavne zamedziť ďalšiemu znehodnocovaniu steny. Kresbu realizoval street umelec Cheko z Mexika, ktorého kresby môžete obdivovať aj v Mestskom parku na peticiach verejného osvetlenia.

 koláč resize

 

2. Oprava vidieckeho domčkeka v Brehoch, OZ Brežan

Organizátori z OZ Brežan sa pustili do opravy viac ako 200-ročného domu známeho aj pod názvom Fabkov dom. Je to tradičná slovenská stavba z hliny, kameňa a strecha je zo slamy. Dobrovoľníci neváhali a denne sa zišlo takmer desať párov šikovných a zručných rúk. Postupne sa vynovili steny, upravili okolie domu a menších úprav sa dočkal aj interiér. Fabkov dom dostal novší a pohľadnejší šat, ktorý zachováva slovenskú históriu pre ďalšie generácie v reálnej a nie virtuálnej podobe. OZ Brežan má v pláne z domu vytvoriť múzeum ľudovoumeleckých predmetov z pôjdov a povál miestnych obyvateľov, ktoré zachová kus histórie obce Brehy do budúcna pre mladšie generácie.

 koláč2

 

3. Upratovanie knižnice, Krajská knižnica Ľudovíta Štúra vo Zvolene

Krajská knižnica Ľudovíta Štúra vo Zvolene sa rozhodla, že potrebuje upratať svoje knižky. Dobrovoľníci pracovali v sklade a v oddelení literatúry pre deti a mládež pod dohľadom odborných pracovníkov, kde čistili regále, presúvali a zakladali knihy do abecedy. Prác sa zúčastnilo13 dobrovoľníkov a odpracovali spolu 26 hodín.

 do 4

 

4. Príď nám pomôcť s poškolákom, Komunitné centrum Úsmev ako dar

Spolu s deťmi zo znevýhodneného prostredia, ktoré navštevujú 1.stupeň základnej školy sa na klubev Komunitnom centre Úsmev ako dar stretávajú každý utorok, stredu a štvrtok po škole. Počas Týždňa dobrovoľníctva ale navyše spolu s deťmi a pod vedením našich zaškolených kolegov vyrábali montessori pomôcky z oblasti kozmickej výchovy. Super nápad!

 KC Usmev ako dar resize

 

5. Keď práca vonia levanduľou, o.z. Dlaň

200 sadeníc levandule sa rozhodli vysadiť dobrovoľníci s jedinečným cieľom. Projekt „Keď práca vonia levanduľou" je dielom OZ Dlaň, DSS Slatinka a OZ kRaj a asi 50 dobrovoľníkov. V rámci tohto projektu sa vytvára priestor pre ľudí so ZP na získavanie pracovných zručností, príjemné trávenie voľného času pri práci v záhrade, ale aj potencionálna možnosť do budúcnosti na zriadenie chránenej dielne, ktorá by mohla vyrábať výrobky z levandule. Klienti DSS ju budú môcť neskôr spracovávať v rámci pracovnej terapie a vyrábať z nej rôzne výrobky.

Brigáda 11

 

6. Olympiáda pre každého, DSS Ladomerská Vieska

DSS Ladomerská Vieska zorganizovalo športové podujatie Olympiáda pre každého so zbojníckou tematikou. Na zbojnícke pasovačky prišli klienti z 12 zariadení sociálnych služieb na strednom Slovensku. Pridali sa aj študenti tretieho ročníka Súkromnej obchodnej akadémie v Žiari nad Hronom. Podujatie bolo aj o kolektívnej spolupatričnosti klientov. Športové hry nevnímali len ako fyzický dril, ktorý má vyústiť do získania prvenstva, ale cieľom bolo ukázať správanie sa klientov, vnímanie zodpovednosti za kolektív, snaha pristupovať k jednotlivým disciplínam s dodržaním pravidiel fair play. Klienti si zasúťažili v rôznych športových disciplínach ako napr. brodenie búrlivej rieky, dobytie hradu, skrotenie koňa, zabavili sa na kultúrnom programe a v rámci pracovných dielní odprezentovali svoju ručnú tvorbu.

DSS Ladom Vieska resize

 

Hlasovať môžete ONLINE TU.

Mesto Banská Bystricalogo minedu cblogo iuventa cbEU-flag-Erasmus- vect POS-BWlogo nadacia SLSP cbUMBZdravé mesto Active citizens fund4xlogoNDS1200pxLogoHD1200pxBBSK cbEZS čb

  • Nikto nerobí väčšiu chybu ako ten, kto nerobí nič v presvedčení, že to málo, čo urobiť môže, je bezvýznamné.

    Edmund Burke
  • Medzi dobrovoľníkmi nenájdete žiadnych obyčajných ľudí, pridajte sa.

Facebook follow usemail

Instagram  twitter

    youtube