Systémové upozornění
Hlavní informace
 
 
EVSification - materiály pre koordinátorov EDS projektov
 
 
Viete, že za posledných 20 rokov bolo podporených 100 000 EDS dobrovoľníkov? Mnohí mladí ľudia rozvinuli svoje zručnosti, schopnosti, a poriadne prispeli k práci našich organizácií. Každý rok sa stále viac a viac mládežníckych organizácií pripojí k veľkej EDS rodiny. Ale je to vždy rodina?!
 
Výskumy, uskutočnené v krajinách s dlhou tradíciou v oblasti dobrovoľníctva ukazujú, že väčšina dobrovoľníkov prerušila svoju dobrovoľnícku službu, pretože ich služby boli zle riadené. Náš výskum medzi 60 mimovládnymi organizáciami, zaoberajúcimi sa EDS, ukazuje, že koordinátori dobrovoľníkov sa stretávajú s ťažkosťami pri zladení očakávaní dobrovoľníka s očakávaniami hostiteľskej organizácie, že konflikty sú veľmi časté, že je náročné udržať hranice medzi prácou a priateľstvom, a veľké množstvo organizácií bolo nakoniec konfrontované so situáciou, kedy dobrovoľník ukončil projekt skôr.
 
Projekt strategického partnerstva EVSification vznikol ako odpoveď na tieto situácie a snaží sa ponúkať praktické riešenia, ako môžu organizácie budovať ich schopnosti zapájať a úspešne riadiť EDS dobrovoľníkov. Projekt začal v roku 2014, dal dokopy koordinátorov dobrovoľníkov a špecialistov na riadenie EDS projektov z 3 európskych organizácií, ktoré majú rozsiahle skúsenosti v oblasti dobrovoľníckych programov: Dobrovoľnícke centrum Cluj Napoca (Rumunsko), Nadácia FERSO (Poľsko) a Centrum dobrovoľníctva(Slovensko).
 
 
Výsledok ich spolupráce?
3 ľahko využiteľné, bezplatné, otvorené nástroje na podporu vašej práce v organizovaní EDS dobrovoľníkov!
 

 
EVSification manuál

 
Manuál vás prevedie 9-krokovým cyklom riadenia v projektoch EDS. Tento komplexný text ukazuje, ako zapojiť dobrovoľníkov EVS vo vašej organizácii, a pokrýva všetky základné informácie, plus špeciálne možnosti v témach ako sú supervízie EDS projektov, zvládanie konfliktov a motivácia. K dispozícii je obsiahla časť odkazov, nástrojov a reálnych prípadových štúdií. Taktiež, ako jeden z autorov napísal, v manuáli "nájdete aj závery našej dlhoročnej práce s EDS dobrovoľníkmi, roky učenia sa prostredníctvom pokusov a omylov, vo väčšine prípadov (...) a cieľom nášho partnerstva a tohto manuálu je zdieľať lekcie, ktoré sme sa doteraz naučili, a ktoré vám pomôžu odhaliť krásu prácu s EDS dobrovoľníkmi! "
 
 
Stiahnite si manuál (Slovenská verzia)
 

 
EVSification - tréningový dizajn
 

  
Tréningový dizajn je venovaný všetkým organizáciám a jednotlivcom, ktorí majú motiváciu a možnosť organizovať školenia či semináre na témy riadenia EDS projektov. Dokument obsahuje časový plán tréningu a značnú zbierku cvičení a nástrojov určených pre každý z deviatich krokov cyklu riadenia EDS projektu. Tréningový dizajn môže byť použitý ako celok pre tréning, alebo si z neho môžete vybrať na použitie len určité časti alebo metódy. Je možné dizajn upraviť aj pre školenie v riadení dobrovoľníckej činnosti vo všeobecnosti a prerôzne cieľové skupiny: zástupcov mimovládnych organizácií, pracovníkov s mládežou, koordinátorov dobrovoľníkov v sociálnych službách, zdravotníctve, kultúry, atď. Tréningový dizajn je založený na neformálnej metóde vzdelávania, čo z neho robí účinný a zábavný nástroj učenia!
 
 
 

EVSification webináre


 
Webináre vám priblížia 3 hlavné témy v riadení dobrovoľníckej činnosti EDS projektov:
  • motiváciu v projektoch EDS,
  • zvládanie konfliktov,
  • vyhodnotenie projektu / osobného rozvoja.
Tieto webináre vznikli ako odpoveď na to, čo rôzne európske organizácie identifikovali počas nášho výskumu, ako najnáročnejšie oblastiv riadení dobrovoľníckej činnosti. Moderátori vás prevedú najrelevantnejšími časťami teórie súvisiacimi so spomenutými témami, ale čo je najdôležitejšie, ponúknu vám realistický pohľad, vychádzajúci z ich rozsiahlych skúseností v oblasti manažmentu dobrovoľníkov.
 
Webináre sú v anglickom jazyku.
 
 
 
 
 

 

 
 
Dúfame, že pre vás budú tieto materiály užitočné a pomôžu vám vo vašej práci s EDS dobrovoľníkmi!
 
Viac informácií: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 
 

BBSK sivaUrad SVPROSPF UMB sivaACF siva

 

MŠVVaŠ SR sivaIuventa sivaErasmusEZSPDCO

 

Nadasia SLSP sivaExpodomNebotraŽM designKNZMMesto BB siva

  • Nikto nerobí väčšiu chybu ako ten, kto nerobí nič v presvedčení, že to málo, čo urobiť môže, je bezvýznamné.

    Edmund Burke
  • Medzi dobrovoľníkmi nenájdete žiadnych obyčajných ľudí, pridajte sa.

Facebook follow usemail

Instagram  twitter

    youtube