Kristína Maková je jedna z našich koordinátoriek dobrovoľníckeho programu SPOJIVKO a študentka sociálnej práce. Je to nadšená mladá dáma, zaujímajúca sa o rómsku identitu a pomoc tým najzraniteľnejším. V krátkom rozhovore prinášame aj jej osobnú skúsenosť s organizovaním tohto tábora.

Záverečná párty Kotvička 2V Centre dobrovoľníctva letné tábory nezvykneme organizovať. Kto vlastne prišiel s nápadom urobiť tábor pre deti z nízkoprahu?

S Jankou sme zaškoľovali dobrovoľníkov na tému „ako vytvoriť servis-learningové aktivity v zariadení“.  Pôvodný plán bol, že dobrovoľníci v programe vytvoria niečo v zariadení  Kotva. Lenže situácia s Covidom nám stále vytvárala prekážky, aby sme niečo mohli zrealizovať. Počas letných prázdnin bola v zariadení situácia konečne priaznivá. S ideou denného tábora prišla teda Janka Šolcová, ktorá mi zavolala, či by som išla do toho. Neváhala som, pretože mám rada nové veci a realizácia tábora bola pre mňa tiež novinkou.

To bola Tvoja jediná motivácia?

Určite nie. Pár rokov dozadu som v Kotvičke dobrovoľníčila a tábor bola možnosť, ako sa s deťmi po mesiacoch karantény v zariadení, opäť stretnúť. Vnímala som potrebu detí „odísť zo zariadenia“, tráviť čas s ľuďmi, prípadne inými deťmi.

Organizovať tábor chce aj celkom skúsenosti a organizačné zručnosti. Ako si na tom bola Ty?

Aj napriek tomu, že prácu s deťmi milujem, mala som neskutočný stres ako to všetko dopadne. Rodiny a deti na Kotve veľmi dobre poznám, pretože, ako som spomínala, som bola ja v pozícii dobrovoľníčky na Kotve a tak mám k deťom vytvorený určitý vzťah. Vnímam ich úplne ináč ako by ich možno vnímal človek, ktorý by bol dosadení len tak „z vonku“. Vedela som teda, že to bude náročné, pretože každé dieťa má svoje špecifiká. Prvý deň bol asi najnáročnejší na psychiku a bála som sa ako budú prebiehať ostatné dní, miestami som dokonca premýšľala, či som vhodný človek na niečo takéto a vôbec či sa hodín na pozíciu sociálnej pracovníčky, keďže sociálnu prácu študujem.

Uff. A čo Ti to pomohlo zvládnuť takéto pochybnosti?

Najviac mi pomohlo, že Janka je skvelá a skúsená koordinátorka a vždy, keď nastal problém, vedela som, že sa môžem na ňu obrátiť a že mi pomôže. Tak isto väčšinu skvelých aktivít v tábore vymyslela práve ona. Mám sa ešte veľa od nej čo učiť.  Veľká zásluha patrí aj dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam, špeciálne Saške, ktorá mi asistovala pri dozore detí. Bez nich by to rozhodne tak skvele nedopadlo.

Stred leta, päť dní s deťmi ktoré žijú prakticky na okraji spoločnosti. Čo Ti taký tábor priniesol do života?Výrok Kika

Čo si ja z tábora odnášam? Asi by som povedala len jednu vetu - sociálna práca má obrovský zmysel! Deti z nízkoprahu potrebujú mať pozitívne vzory, ktoré môžu kopírovať a učiť sa z nich. Potýždni tábora som videla zmenu u detí v myslení. Na začiatku tábora som mala pocit, že ma nevnímajú čo im hovorím no vôbec to tak nebolo. Deti kopírujú naše správanie, sú oveľa citlivejšie a vnímavejšie, ako si poniektorí ľudia myslia. To sa ukázalo aj v posledný deň. Deti vedeli, že som pri dozore na nich ostala sama a že musím kontrolovať nie len priebeh tábora, ale aj ich bezpečnosť, aby sa im nič nestalo napríklad pri prechode cez cestu a podobne. Spojili sa ako skupina a so všetkým mi pomohli a poslúchali. Najviac ma potešilo keď niektoré z nich nepočúvalo a druhé mu následne vysvetlilo: „Musíme držať spolu, sme jeden tím a Kika tiež patrí k nám, musíme jej pomáhať“.  Bola som na nich tak neskutočné hrdá že mi vyšli na konci tábora aj slzy, keď som si uvedomila ako sa za ten týždeň naučili spolupracovať a naslúchať jeden druhému. Práca s deťmi z nízkoprahu je náročná a plná prekážok, ale keď ich zvládnete spolu prekročiť tá radosť na duši je neopísateľná.

Ďakujeme Vám Kika a Janka, za Váš entuziasmus, zodpovednosť, chuť a tvorivosť byť tu pre tých najzraniteľnejších. A tiež ďakujeme dobrovoľníkom od Pathfinderov, ktorí boli príkladnými vzormi pre deti a Saške, ktorá sa zjavila ako zázrak z jasného neba.

V neposlednom rade ďakujeme finančnej podpore od Active citizen fund Slovakia a Mestu Banská Bystrica, konkrétne Odboru sociálnych vecí a zariadeniu Kotva za dôveru a možnosť takýto tábor uskutočniť.

- tím Centra dobrovoľníctva -