Systémové upozornění
Hlavní informace

V týchto dňoch Centrum dobrovoľníctva v spolupráci s Katedrou sociálnej práce PF UMB opäť spúšťajú dobrovoľnícky program Uši k duši.  Jedná sa o telefonickú linku pre všetkých ľudí, ktorí sa dlhodobým trvaním pandémie cítia byť osamelí.uši k duši

„Uši k duši je príležitostný dobrovoľnícky program, ktorý spúšťame podľa aktuálnej situácie a dopytu. Hoci pandémia ustupuje, problematika osamelosti a s ňou spojené negatívne pocity pretrvávajú. Tentokrát je do programu zapojených 10 klientov a 10 dobrovoľníkov a dobrovoľníčiek, ktoré sa rozhodli venovať svoj čas osamelým ľudom. Medzi klientmi sú seniori, zdravotne znevýhodnení ľudia, ktorých sociálne kontakty sú stále obmedzené, či rôzni osamelí ľudia.“ – vysvetľuje koordinátorka programu Veronika Kosková.

Uši k duši pokračuje vo svojej myšlienke byť linkou akejsi „bútľavej vŕby“, na ktorej vás vypočujú vyškolení dobrovoľníci a dobrovoľníčky. V rozhovoroch sa môžete porozprávať o tom,  čo vás ťaží či teší a robí vám radosť. Nejde o odborné poradenstvo, ale o krátke pravidelné telefonické hovory, ktoré dávajú priestor na porozprávanie sa o bežných radostiach a starostiach, na vyrozprávanie sa z pocitov ,ktoré klienti na linke zažívajú, či možnosť pozitívne sa naladiť a zvládať túto náročnú situáciu.

„Centrum dobrovoľníctva, n.o. a Katedra sociálnej práce PF UMB spoločne vypracovali metodiku. Dobrovoľníkmi na linke budú aj tentokrát študenti odboru sociálnej práce, ktorí si zároveň takto budú môcť uskutočniť prax, ktorú pre protiepidemické opatrenia nemôžu vykonávať v zariadeniach. Samozrejme, všetci študenti prejdú vstupným školením a počas pôsobenia v programe budú mať k dispozícii svojich tútorov a možnosť pravidelnej supervízie.dodáva Alžbeta Brozmanová Gregorová, ktorá zastrešuje dobrovoľnícky program na Pedagogickej fakulte UMB a školí dobrovoľníkov na túto činnosť.

Linka funguje tak, že sa osamelý človek alebo napr. aj jeho príbuzní skontaktujú s Centrom dobrovoľníctva. Po prvom rozhovore sa ujasnia očakávania a predstaví sa celý systém fungovania linky. Následne sa v krátkej dobe ozve osamelému človeku dobrovoľník alebo dobrovoľníčka – akási spriaznená duša. Počas trvania programu si volajú pravidelne dva-tri krát do týždňa po dobu 20-30 minút. Je zabezpečené, že vždy volá ten istý dobrovoľník či dobrovoľníčka tomu istému klientovi. Zotrvanie v programe je dobrovoľné a je možné ho kedykoľvek ukončiť. Pre klientov je bezplatné.

Viac informácii o programe Vám poskytneme Centrum dobrovoľníctva, n. o. na telefónnom čísle 0908411917 alebo na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

 

BBSK sivaUrad SVPROSPF UMB sivaACF siva

 

MŠVVaŠ SR sivaIuventa cbErasmusEZSPDCO

 

Nadasia SLSP sivaExpodomNebotraŽM designKNZMMesto BB siva

rtv 1Radio Reginalogo bbfm farebne 01lumen

  • Nikto nerobí väčšiu chybu ako ten, kto nerobí nič v presvedčení, že to málo, čo urobiť môže, je bezvýznamné.

    Edmund Burke
  • Medzi dobrovoľníkmi nenájdete žiadnych obyčajných ľudí, pridajte sa.

Facebook follow usemail

Instagram  twitter

    youtube