Centrum dobrovoľníctva v Banskej Bystrici v spolupráci Platformou dobrovoľníckych centier a organizácií otvára prihlasovanie do nového ročníka národnej kampane Týždeň dobrovoľníctva, ktorá prinesie aj do Banskej Bystrice a okolia širokú ponuku dobrovoľníckych aktivít. Kampaň sa uskutoční od 16. do 22. septembra 2022.

TD2022 820x312

Celkovo sa do kampane po Slovensku dosiaľ prihlásilo približne 250 organizácií, ktoré pripravia viac ako 490 dobrovoľníckych príležitostí.

„Teší nás, že Týždeň dobrovoľníctva má už svoje stabilné miesto v kalendároch mnohých organizácií, ale aj to, že sa k nám pridávajú ďalšie, ktoré pripravili naozaj pestrú paletu dobrovoľníckych aktivít. Veríme, že myšlienka akéhosi reštartu po pandémii a počas prebiehajúceho konfliktu na Ukrajine prinesú do mnohých organizácii nový závan dobrovoľníctva a dobrovoľníkov,“ uvádza Veronika Kosková, programová manažérka Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií a koordinátorka Týždňa dobrovoľníctva na národnej úrovni.

Obyvatelia Banskobystrického kraja si už teraz môžu vybrať z veľkej ponuky jednorazových dobrovoľníckych aktivít, ktoré pripravujú občianske združenia, školy, centrá voľného času, knižnice, múzeá, zariadenia pre seniorov, domovy sociálnych služieb, samosprávy a ďalšie.

„Miestne organizácie vytvorili desiatky príležitostí vyskúšať si dobrovoľnícku prácu, venovať svoj čas užitočnej pomoci v bezprostrednom okolí ako i spoznať samotné organizácie a podobných ľudí, ktorí myslia popri vlastných potrebách na druhých,“ uvádza Lucia Rossová, koordinátorka Týždňa dobrovoľníctva v Banskobystrickom kraji.

Do kampane sa prihlásilo 36 organizácií, ktoré po celom kraji pripravia viac ako 90 dobrovoľníckych príležitostí.

Program pre dobrovoľníkov a dobrovoľníčky je dostupný na webe www.tyzdendobrovolnictva.sk, kde sa na aktivitu môžu priamo nahlásiť. Každá aktivita je limitovaná obmedzeným počtom dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, pričom prihlasovanie je možné najneskôr do dvoch dní pred konaním dobrovoľníckej činnosti.

V tomto ročníku viaceré organizácie a inštitúcie hľadajú pomoc s prácami v areáli či záhrade, ale aj na sprevádzanie klientov či priamo interaktívne aktivity s klientmi rôznych zariadení. Zariadenie sociálnych služieb Prameň v Banskej Bystrici pripraví spoločne s dobrovoľníkmi keramickú dielňu pre svojich klientov. Na Zaježovej sa bude stavať altánok a skultúrňovať Kulturák. Na výlet a pomoc v krásnom prostredí Muránskej planiny pozýva o.z. Vysoký vrch, ktoré sa stará o chránené lúčne biotopy a staré ovocné sady.

14. ročník celoslovenskej kampane sa uskutoční od 16. septembra a potrvá do 22. septembra.

Týždeň dobrovoľníctva 2022 je podporený z dotačnej schémy Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Programy pre mládež na roky 2014 – 2021 v rámci Banskbystrického kraja nás podporilo Rádio Lumen, Rádio BBFM, Rádio Regina, Rádio FM, RTVS - Rozhlas a televízia Slovenska.

Týždeň dobrovoľníctva je národnou kampaňou, ktorú pripravuje Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií v spolupráci s krajskými dobrovoľníckymi centrami: Bratislavské dobrovoľnícke centrum, Centrum dobrovoľníctva Banská Bystrica, Nitrianske centrum dobrovoľníctva, Prešovské dobrovoľnícke centrum, Dobrovoľnícke centrum Trnavského kraja o.z. a Žilinské dobrovoľnícke centrum.

Kontakt: Centrum dobrovoľníctva, Lucia Rossová, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0908 411 927