Systémové upozornění
Hlavní informace

2percenta2021 osamelosť
Činnosť a aktivity Centra dobrovoľníctva financujeme z rôznych zdrojov, ktoré si sami hľadáme a zabezpečujeme. Vďaka vašim 2% z dane pomôžeme osamelým zvládnúť izoláciu.

 • Počas pandémie sme v spolupráci s Katedrou sociálnej práce Pedagogickej fakulty UMBvytvorili príležitostný dobrovoľnícky program Uši k duši, ktorý mal jednoduchými telefonátmi zmierňovať dopady izolácie rôznych cieľových skupín. Program spúšťame opäť a vidíme, že pandémia len zvýraznila to, čo sme doteraz prehliadali. V anonymite miest žije veľa seniorov, ale aj mladých či dospelých ľudí, ktorí sa pre rôzne hendikepy  cítia osamelí. NIektorí z nich potrebujú "len" urobiť väčší nákup, alebo si zatelefonovať. Iných môže celkom "rozhodiť" aj výmena žiarovky na chodbe. Preto sme sa rozhodli, že program Uši k duši spustíme opäť a pripravíme  podklady na vytvorenie dobrovoľníckeho programu, ktorí bude prepájať ľudí vzájomnou pomocou v rôznych obslužných činnotiach. Cieľom je, aby sa ľudia necítili vo svojich domovoch ako vo väzení, ale pomohli im prekonávať prekážky a podporiť ich v zotrvaní v domácom prostredí.
 • Program nemá nahrádzať kvalifikovanú opatrovateľskú starostlivosť. Bude to program načúvajúci a pomáhajúci osamelých ľuďom zvládať ich bežné starosti a izoláciu.
 • Z mládežníckych dlhodobých programov  je to SPOJIVKO online - ktore počas pandémie pomáha deťom z nízkoprahu či zo sociálne znevýhodneného prostredia zvládať škoslké povinnosti a mať svoju spriaznenú dušu aj na druhej strane obrazovky. Spojivko.
 • Program bude reflektovať a zohľadňovať potreby zapojenej cieľovej skupiny a bude mať vypracované minimálne kvalitatívne  štandardy.
 • Financie budú použité na koordináciu, školenie dobrovoľníkov/čok, supervízne stretnutia a vypracovanie manuálu pre tento program.

 

Bližšie informácie k poukázaniu 2% (3%) nájdete nižšie:

Pre zamestnancov, ktorí požiadali svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania zaplatených preddavkov na daň z príjmov:

Do 15.02.2021 požiadajte zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania zaplatených preddavkov na daň. Potom požiadajte zamestnávateľa, aby Vám vystavil tlačivo Potvrdenie o zaplatení dane.
Z tohto Potvrdenia si viete zistiť dátum zaplatenia dane a vypočítať:

 1. a) 2% z Vašej zaplatenej dane - to je maximálna suma, ktorú môžete v prospech prijímateľa poukázať, ak ste v roku 2020  neboli dobrovoľníkom alebo dobrovoľnícky odpracovali menej ako 40 hodín. Táto suma však musí byť minimálne 3 €.
 2. b) 3% z Vašej zaplatenej dane, ak ste v roku 2020 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a získate o tom Potvrdenie od organizácie/organizácií, pre ktoré ste v roku 2020 dobrovoľnícky pracovali. (Ak ste spolupracovali s Centrum dobrovoľníctva, napíšte nám na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.)

Naše údaje napíšte do Vyhlásenia spolu so sumou, ktorú mu chcete poukázať. Obe tieto tlačivá, teda Vyhlásenie spolu s Potvrdením, doručte do 30.04.2021 na daňový úrad podľa Vášho bydliska – adresu si nájdete tu: https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-sluzby/verejne-sluzby/zistenie-miestnej-prislusnost. Poučenie k vypísaniu vyhlásenia nájdete TU.

Ak ste poukázali 3% z dane, povinnou prílohou k Vyhláseniu a Potvrdeniu o zaplatení dane je aj Potvrdenie o odpracovaní minimálne 40 hodín dobrovoľníckej činnosti. Daňové úrady majú 90 dní od splnenia podmienok na to, aby previedli Vaše 2% (3%) v prospech Vami vybraného prijímateľa.

 Chcete poukázať % ako PRÁVNICKÁ OSOBA?

Právnické osoby môžu poukázať 1,0% (2%) z dane aj viacerým prijímateľom, minimálna výška pre jedného prijímateľa je však 8,00 €. "Tlačivo" resp. online formulár pre právnické osoby nájdetu TU.

Na čo dať pozor!!
Ak právnická osoba (firma) v roku 2020 až do termínu na podanie daňového priznania a zaplatenie dane v roku 2021 (zvyčajne do 31.3.2021 ale kvôli pandémii môže byť termín posunutý) NEDAROVALA financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel (aj inej organizácii, nemusí byť iba prijímateľovi), tak môže poukázať iba 1,0% z dane – vyznačí v daňovom priznaní, že poukazuje iba 1,0% z dane.

b) Ak právnická osoba (firma) v roku 2020 až do termínu na podanie daňového priznania a zaplatenie dane v roku 2022 (zvyčajne do 31.3.2021 - môže nastať zmena kvôli pandémii) DAROVALA financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel (aj inej organizácii, nemusí byť iba prijímateľovi), tak môže poukázať 2% z dane – označí v daňovom priznaní, že poukazuje 2% z dane (tak ako po minulé roky).

Naše údaje pre vyplnenie tlačiva:

Názov organizácie: Centrum dobrovoľníctva, n. o.
Sídlo organizácie: Komenského 482/21, 974 01 Banská Bystrica
Právna forma: nezisková organizácia
Identifikačné číslo organizácie:
50110039

Ďakujeme Vám za podporu dobrovoľníctva a ľudských vzťahov. Zažite DOBRO na vlastnej koži ;).

 

BBSK sivaUrad SVPROSPF UMB sivaACF siva

 

MŠVVaŠ SR sivaIuventa cbErasmusEZSPDCO

 

Nadasia SLSP sivaExpodomNebotraŽM designKNZMMesto BB siva

 • Nikto nerobí väčšiu chybu ako ten, kto nerobí nič v presvedčení, že to málo, čo urobiť môže, je bezvýznamné.

  Edmund Burke
 • Medzi dobrovoľníkmi nenájdete žiadnych obyčajných ľudí, pridajte sa.

Facebook follow usemail

Instagram  twitter

    youtube