Dobrom proti osamelosti

 

Samota nemusí byť zlá, osamelosť áno.

Vašimi 2% pre dlhodobý dobrovoľnícky program KLOP – KLOP darujete blízkosť osamelým ľuďom.

Centrum dobrovoľníctva okrem poskytovania podpory a ďalších servisných činností pre organizácie pracujúce s dobrovoľníkmi v Banskobystrickom kraji, vytvára a pilotuje dlhodobé dobrovoľnícke programy. Tie okrem odpovedi na potreby komunity, dávajú skvelú príležitosť verejnosti vyskúšať si dobrovoľníctvo a jeho benefity na vlastnej koži.

Venujte nám Vaše 2% z dane a staňte sa súčasťou jedného z nich.

KLOP - KLOP je názov dlhodobého dobrovoľníckeho programu, ktorý vznikol ako reakcia na potreby osamelých ľudí, prevažne seniorov v období pandémie. Vďaka citlivému nastaveniu celého programu, láskavému prístupu koordinátorky, vnímaniu potrieb osamelých ľudí a rôznorodým motiváciám dobrovoľníkov a dobrovoľníčok sa nám darí vytvárať neuveriteľné prepojenia.
Počas troch rokov sa nám podarilo rozšíriť portfólio aktivít od zabezpečovania nákupov až po sprevádzanie na rôzne aktivity, spoločné čítanie či staranie sa spoločne o rastlinky alebo záhradku. Spojili sme príbehy ľudí, ktorí predtým o sebe vôbec nevedeli a predsa si majú čo povedať.
Za 3 roky sme zrealizovali cez 150 nákupov a viac ako 40 individuálnych stretnutí dvojíc za posledný rok. Aktuálne máme v programe zapojených 11 dvojíc a stále je dopyt vytvárať ďalšie.

Vďaka vašim 2% vieme ponúknuť:
- kvalitné zabezpečenie stretnutí
- citlivé a adresné prepájanie osamelých ľudí s dobrovoľníkmi
- administratívu programu - uzatváranie dobrovoľ. zmlúv, evidenciu, personálny servis, konzultácie
- supervízne stretnutia pre dobrovoľníkov/čky alebo aj dvojice
- propagáciu a rozširovanie programu pre viac klientov

 

Naše údaje pre vyplnenie tlačiva:

Názov organizácie: Centrum dobrovoľníctva, n. o.
Sídlo organizácie: Komenského 482/21, 974 01 Banská Bystrica
Právna forma: nezisková organizácia
Identifikačné číslo organizácie:
50110039

Prosíme, nezabudnite tlačivá skontrolovať, aby vaše poukázané peniaze naozaj našli adresáta.

 

Postup pre ZAMESTNANCOV, za ktorých podáva kdaňové priznanie zamestnávateľ:

1. Do 15.02.2024 požiadajte zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania zaplatených preddavkov na daň.

2. Potom požiadajte zamestnávateľa, aby Vám vystavil tlačivo Potvrdenie o zaplatení dane. Z tohto Potvrdenia si viete zistiť dátum zaplatenia dane a vypočítať:

a) 2% z Vašej zaplatenej dane - ak ste v roku 2023  neboli dobrovoľníkom alebo dobrovoľnícky odpracovali menej ako 40 hodín. Táto suma však musí byť minimálne 3 €.

b) 3% z Vašej zaplatenej dane, ak ste v roku 2023 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a máte Potvrdenie od organizácie/organizácií, pre ktoré ste ich odpracovali. (Ak ste spolupracovali s Centrom dobrovoľníctva, napíšte nám na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.)

3. Naše údaje napíšte do VYHLÁSENIA spolu so sumou, ktorú mu chcete poukázať.

4. Tlačivá (Vyhlásenie + Potvrdenie o zaplatení dane), doručte do 30.04.2024 na daňový úrad podľa Vášho bydliska – adresu si nájdete tu: https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-sluzby/verejne-sluzby/zistenie-miestnej-prislusnost.

Ak ste poukázali 3% z dane, povinnou prílohou k Vyhláseniu a Potvrdeniu o zaplatení dane je aj Potvrdenie o odpracovaní minimálne 40 hodín dobrovoľníckej činnosti. Daňové úrady majú 90 dní od splnenia podmienok na to, aby previedli Vaše 2% (3%) v prospech Vami vybraného prijímateľa.

 

Postup pre SZČO A ZAMESTNANCOV, ktorí si podávajú daňové priznanie sami:

1. Vypočítajte si:

a) 2% z Vašej zaplatenej dane - to je maximálna suma, ktorú môžete v prospech prijímateľa poukázať, ak ste v roku 2023 neboli dobrovoľníkom, alebo dobrovoľnícky odpracovali menej ako 40 hodín. Táto suma však musí byť minimálne 3 €.

b) 3% z Vašej zaplatenej dane, ak ste v roku 2023 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a získate o tom Potvrdenie od organizácie/organizácií, pre ktoré ste v roku 2023 dobrovoľnícky pracovali.

2. V daňovom priznaní pre fyzické osoby sú už uvedené kolónky na poukázanie 2% (3%) z dane v prospech 1 prijímateľa.

3. Riadne vyplnené daňové priznanie doručte v lehote, ktorú máte na podanie daňového priznania (zvyčajne do 31.03.2024) na Váš daňový úrad a v tomto termíne aj zaplaťte daň z príjmov.

Ak ste poukázali 3% z dane, povinnou prílohou k Daňovému priznaniu je aj Potvrdenie o odpracovaní minimálne 40 hodín dobrovoľníckej činnosti.

 

Postup pre  PRÁVNICKE OSOBY:

Právnické osoby môžu poukázať 1,0% (2%) z dane aj viacerým prijímateľom, minimálna výška pre jedného prijímateľa je však 8,00 €. Online formulár pre právnické osoby nájdetu TU.

Na čo dať pozor!!
a) Ak právnická osoba (firma) v roku 2023 až do termínu na podanie daňového priznania a zaplatenie dane v roku 2024 (zvyčajne do 31.3.2024) NEDAROVALA financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel (aj inej organizácii, nemusí byť iba prijímateľovi), tak môže poukázať iba 1,0% z dane – vyznačí v daňovom priznaní, že poukazuje iba 1,0% z dane.

b) Ak právnická osoba (firma) v roku 2023 až do termínu na podanie daňového priznania a zaplatenie dane v roku 2024 (zvyčajne do 31.3.2024) DAROVALA financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel (aj inej organizácii, nemusí byť iba prijímateľovi), tak môže poukázať 2% z dane – označí v daňovom priznaní, že poukazuje 2% z dane (tak ako po minulé roky).

 

Ďakujeme za ochotu podporiť našu činnosť. Vďaka vašej podpore dokážeme robiť veci lepšie.