Činnosť a aktivity Centra dobrovoľníctva financujeme z rôznych zdrojov, ktoré si sami hľadáme a zabezpečujeme. Vďaka vašim 2% z dane sa stanete súčasťou šírenia dobrých myšlienok a podpory dobrovoľníctva v celom Banskobystrickom kraji. Chceme sa s vami spájať a adresnejšie poskytovať pomoc a podporu v rôznych kútoch nášho kraja.

Naše údaje pre vyplnenie tlačiva:

Názov organizácie: Centrum dobrovoľníctva, n. o.
Sídlo organizácie: Komenského 482/21, 974 01 Banská Bystrica
Právna forma: nezisková organizácia
Identifikačné číslo organizácie:
50110039

Prosíme, nezabudnite tlačivá skontrolovať, aby vaše poukázané peniaze naozaj našli adresáta.

 

Postup pre ZAMESTNANCOV, za ktorých podáva kdaňové priznanie zamestnávateľ:

1. Do 15.02.2023 požiadajte zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania zaplatených preddavkov na daň.

2. Potom požiadajte zamestnávateľa, aby Vám vystavil tlačivo Potvrdenie o zaplatení dane. Z tohto Potvrdenia si viete zistiť dátum zaplatenia dane a vypočítať:

a) 2% z Vašej zaplatenej dane - ak ste v roku 2022  neboli dobrovoľníkom alebo dobrovoľnícky odpracovali menej ako 40 hodín. Táto suma však musí byť minimálne 3 €.

b) 3% z Vašej zaplatenej dane, ak ste v roku 2022 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a máte Potvrdenie od organizácie/organizácií, pre ktoré ste ich odpracovali. (Ak ste spolupracovali s Centrom dobrovoľníctva, napíšte nám na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.)

3. Naše údaje napíšte do VYHLÁSENIA spolu so sumou, ktorú mu chcete poukázať.

4. Tlačivá (Vyhlásenie + Potvrdenie o zaplatení dane), doručte do 30.04.2023 na daňový úrad podľa Vášho bydliska – adresu si nájdete tu: https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-sluzby/verejne-sluzby/zistenie-miestnej-prislusnost. Poučenie k vypísaniu vyhlásenia nájdete TU.

Ak ste poukázali 3% z dane, povinnou prílohou k Vyhláseniu a Potvrdeniu o zaplatení dane je aj Potvrdenie o odpracovaní minimálne 40 hodín dobrovoľníckej činnosti. Daňové úrady majú 90 dní od splnenia podmienok na to, aby previedli Vaše 2% (3%) v prospech Vami vybraného prijímateľa.

 

Postup pre SZČO A ZAMESTNANCOV, ktorí si podávajú daňové priznanie sami:

1. Vypočítajte si:

a) 2% z Vašej zaplatenej dane - to je maximálna suma, ktorú môžete v prospech prijímateľa poukázať, ak ste v roku 2022 neboli dobrovoľníkom, alebo dobrovoľnícky odpracovali menej ako 40 hodín. Táto suma však musí byť minimálne 3 €.

b) 3% z Vašej zaplatenej dane, ak ste v roku 2022 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a získate o tom Potvrdenie od organizácie/organizácií, pre ktoré ste v roku 2022 dobrovoľnícky pracovali.

2. V daňovom priznaní pre fyzické osoby sú už uvedené kolónky na poukázanie 2% (3%) z dane v prospech 1 prijímateľa.

3. Riadne vyplnené daňové priznanie doručte v lehote, ktorú máte na podanie daňového priznania (zvyčajne do 31.03.2023) na Váš daňový úrad a v tomto termíne aj zaplaťte daň z príjmov.

Ak ste poukázali 3% z dane, povinnou prílohou k Daňovému priznaniu je aj Potvrdenie o odpracovaní minimálne 40 hodín dobrovoľníckej činnosti.

 

Postup pre  PRÁVNICKE OSOBY:

Právnické osoby môžu poukázať 1,0% (2%) z dane aj viacerým prijímateľom, minimálna výška pre jedného prijímateľa je však 8,00 €. Online formulár pre právnické osoby nájdetu TU.

Na čo dať pozor!!
a) Ak právnická osoba (firma) v roku 2022 až do termínu na podanie daňového priznania a zaplatenie dane v roku 2023 (zvyčajne do 31.3.2023) NEDAROVALA financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel (aj inej organizácii, nemusí byť iba prijímateľovi), tak môže poukázať iba 1,0% z dane – vyznačí v daňovom priznaní, že poukazuje iba 1,0% z dane.

b) Ak právnická osoba (firma) v roku 2022 až do termínu na podanie daňového priznania a zaplatenie dane v roku 2023 (zvyčajne do 31.3.2023) DAROVALA financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel (aj inej organizácii, nemusí byť iba prijímateľovi), tak môže poukázať 2% z dane – označí v daňovom priznaní, že poukazuje 2% z dane (tak ako po minulé roky).

 

Ďakujeme Vám za podporu šírenia dobrovoľníctva v kraji.