Systémové upozornění
Hlavní informace

Dobrovoľník roka 2020 – poznáme mená ocenených dobrovoľníkov/ - čok.

Dobrovoľník roka 2020 – národné oceňovanie dobrovoľníkov/ - čok ocenením Srdce na dlani prebehlo už po dvanásty krát, ale historicky po prvýkrát v spolupráci s krajskými dobrovoľníckymi centrami. Tie prostredníctvom svojich hodnotiacich komisii posunuli výnimočné príbehy z kraja. Už krajské oceňovanie Srdce na dlani bolo rekordné, keď sa doň vôbec po prvýkrát zapojilo všetkých 8 krajov Slovenska a zaznamenalo rekordný počet nominácií. Z nich sa do užšieho výberu národného oceňovania dostalo 60 z nich. Za Banskobystrický kraj  sa medzi nominácie dostal príbeh Dávida Jakuba, Kataríny Mezeiovej, Marcely Václavkovej Konrádovej, Mareka Loceka a skupiny dobrovoľníkov z YMCA Revúca.

david jakubO udelení ocenenia Dobrovoľník roka rozhodovala  hodnotiacej komisii v zloženíi:

 • Ing. Karla Wursterová, generálna riaditeľka Sekcie medzinárodných organizácií, rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR,
 • Prof. MUDr. Vladimír Krčméry DrSc., lekár, vedec – odborník na tropickú medicínu, infektológiu, onkológiu, vysokoškolský pedagóg, zakladateľ zdravotníckych, sociálnych zariadení a zahraničných humanitárnych misií v rozvojových krajinách.
 • Mgr. Tomáš Jacko, PhD, z Katedry verejnej správy a regionálneho rozvoja, Národohospodárskej fakulty, Ekonomickej univerzity v Bratislave,
 • Lucia Blahová, External Affairs Executive spoločnosti Philip Morris Slovakia s.r.o.,
 • Bc. Juliana Hajduková, predsedníčka Prešovského dobrovoľníckeho centra - o.z.,
 • Mgr. Jana Andreasová, riaditeľka Nitrianskeho centra dobrovoľníctva,
 • Ing. Janka Dobrocká, MBA, členka revíznej komisie CARDO – Národného dobrovoľníckeho centra.

Držitelia národných cien boli vyhlásení na tradičnom slávnostnom podujatí 11.3.2021, ktoré sa pre pandémiu uskutočnilo online.

V každej kategórii národného oceňovania získal jeden z nominovaných cenu Srdce na dlani a certifikát podpísaný ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Zároveň v každej kategórii vybrala komisia ďalšie dve nominácie, ktoré boli ocenené ďakovným listom generálnej riaditeľky sekcie medzinárodných organizácií, rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci z MZVEZ SR. 

Čítať ďalej...

Uši načúvajúce osamelým dušiam

Príležitostný dobrovoľnícky program Uši k duši vznikol na začiatku prvej vlny pandémie COVID-19. Za jeho vznikom stála veľká motivácia a chuť pedagógov a psychológov z Pedagogickej fakulty UMB. Vďaka ich podpore a tútoringu a tiež koordinácii Centra dobrovoľníctva sa nám spoločene podarilo do programu zapojiť 66 ľudí, ktorí doteraz spolu pretelefonovali 5050 minút. O dobrovoľníckom programe viac povie dobrovoľníčka Alexandra Matiszová.

Ahoj Saši. Predstav sa nám. Kto si, čím žiješ a čomu sa venuješ v tieto dni? SašaM 1

Ahoj. Volám sa Alexandra a žijem rozlietaným životom na Liptove, aj keď pandémia ma trochu skrotila. Som žena mnohých sociálnych rolí, no momentálne venujem najviac času svojej práci a taktiež vlastnej neziskovej organizácii. Vďaka národnému projektu pracujem s marginalizovanou rómskou komunitou a v občianskom združení Verejnô sa venujem rozvoju kultúry a komunity u nás na strednom Slovensku.

Prečo sa tak aktívna mladá žena rozhodla dobrovoľníčiť v programe UŠI K DUŠI?

Dobrovoľníčiť som začala v prvom ročníku na vysokej škole a Uši k duši bol môj posledný dobrovoľnícky program, do ktorého som sa zapojila v rámci UMB. Bol akousi alternatívou k mojej odbornej praxi, ktorú som kvôli pandémii nemohla vykonávať osobne. Program„Uši k duši“ mi tak ponúkol cestu k osobnému rastu, keďže telefonovanie s neznámym človekom bolo pre mňa veľkou výzvou. Na začiatku som nevedela nakoľko bude moja iniciatíva prospešná aj pre seniorov a seniorky, avšak dôverovala som výskumu, ktorý sa v tomto smere realizoval.

Cieľom programu UŠI K DUŠI je pomocou telefonických rozhovorov zmierniť osamelosť a izoláciu. Myslíš, že sa Ti to u Tvojej klientky podarilo?

Často mi počas pravidelných telefonátov „moja“ pani dvíhala mobil už po prvom, či druhom zazvonení. Zo začiatku sme spolu telefonovali trikrát do týždňa po 20 minút. No ale už počas prvých rozhovorov sme zistili, že nám treba na jeden rozhovor viac času. Nastavili sme si teda nižšiu frekvenciu a predĺžili sme čas spoločných rozhovorov. Aj keď mi pani, nazvime ju Marika, často hovorievala o priateľkách, kamarátkach, či známych, zdalo sa mi, že svojou časťou prispievam k zmierneniu osamelosti a izolácie aj ja. Niekoľkokrát počas trvania programu mi povedala, že o niektorých veciach o ktorých sa rozpráva so mnou, dlho s nikým iným nehovorila.

Čítať ďalej...

Dobrovoľník roka 2021 - odovzdávanie ocenenia Srdce na dlani na národnej úrovni.

Národné ocenenie dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam sa odovzdáva už po dvanásty krát, ale tento rok sa po prvýkrát organizuje v spolupráci aj s krajskými dobrovoľníckymi centrami. Tie prostredníctvom svojich hodnotiacich komisii posunuli výnimočné dobrovoľnícke príbehy z kraja na národnú úroveň.
Za Banskobystrický kraj sa z ôsmich nominácii dostalo do užšieho výberu 5 z nich. Príbeh Dávida Jakuba, ochranárky pani Kataríny Mezeiovej, pani Marcely Václavkovej Konrádovej, strážcu historickej knižnice Mareka Loceka a skupinu dobrovoľníkov
z YMCA Revúca.👏

 Organizátorom podujatia Dobrovoľník roka 2020 – odovzdávanie ceny Srdce na dlani je C.A.R.D.O - Národné dobrovoľnícke centrum, v spolupráci s Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií a krajskými dobrovoľníckymi centrami. PCARDO 2021 banner300x250 1odujatie sa už po ôsmy krát koná pod záštitou ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Tiež je milou tradíciou, že ocenených dobrovoľníkov a dobrovoľníčky príjme prezident SR. Tento ročník, si žiaľ kvôli pandemickým opatrenia bude musieť na stretnutie s pani prezidentkou ešte chvíľku počkať :).

Tento rok sa podujatie uskutoční aj s online prenosom. Pozývame vás 11.3.2021 o 18:00 hod. na živý online prenos z podujatia Dobrovoľník roka 2020 – celoslovenské podujatie odovzdávania ocenenia Srdce na dlani ❤️🤲 - stačí ak kliknete na tento odkaz: https://www.facebook.com/events/475116793504182/
 
Sami sme zvedaví. A vy?
 

„Dobrovoľníctvo prináša radosť“ hovorí dobrovoľníčka, ktorá už štvrtý rok pomáha s učením dieťaťu z nízkoprahového centra.

Je mladá, milá, kreatívna. Taká, akú by ste chceli v každom dobrovoľníckom programe. Študentka Univerzity Mateja Bela, rodáčka z východu, ktorá v našom Centre dlhodobo pôsobí v dobrovoľníckom programe SPOJIVKO. O tom, prečo dobrovoľnícvo ešte nehodila za chrbát, čo jej dáva a aký má pre ňu SPOJIVKO zmysel, prinášame v krátkom rozhovore.

Ahoj Miška. Predstav sa nám trochu. Kto si, čím žiješ, čomu sa venuješ v tieto dni?

Happy MiškaAhoj. Volám sa Michaela Cingeľová a pochádzam z malebnej dediny Malcov v okrese Bardejov, na severovýchode Slovenska. Svoj domov a prostredie, kde som vyrastala a žijem, milujem. Zároveň mi je srdcu veľmi blízka aj Banská Bystrica a je okolie. Študujem tu na UMB, teraz som v poslednom ročníku magisterského stupňa v odbore učiteľstvo pre primárny stupeň, resp. učiteľstvo pre prvý stupeň základnej školy. Milujem to, čo robím aj to, čo študujem. Práca s deťmi a s mladými aj so sociálne slabšieho prostredia je mojou prioritou a mojou srdcovkou. Napĺňa ma to a posúva ďalej aj vo svojom osobnostnom rozvoji.

To sa veľmi dobre počúva. Čo Ťa na tom najviac baví a ako Ti to pomáha napríklad pri dobrovoľníčení v našom SPOJIVKU?

Som kreatívny typ. Veľmi rada tvorím. Vymýšľam rôzne pomôcky, aktivity, či hry pre deti. Rada ich motivujem k činnosti. Medzi moje záľuby patrí aj čítanie, stavanie puzzle, korčuľovanie, no vyskúšala som si aj maľovanie detských postavičiek na stenu v detskej izbe. Je toho dosť. A aj v tieto dni nezaháľam a robím naozaj to, čo ma baví. Viem, že si tým rozvíjam svoje schopnosti, lebo pri práci s deťmi a mladými (aj „online“, napr. pri SPOJIVKU), či pri mojich kreatívnych chvíľkach úplne zabúdam na problémy, ktoré tu dnes máme.

Ako som už medzi rečou spomenula, si dobrovoľníčkou v programe SPOJIVKO, teraz aj v SPOJIVKU online. O čom je tento program? Ako v ňom vnímaš svoje pôsobenie?

Dobrovoľnícky program Spojivko je podľa mňa unikátny a jedinečný program. Musím povedať, že Spojivko ma očarilo svojimi hodnotami a cieľmi. Dlho som váhala, či sa mám do tohto programu prihlásiť. Bola som druháčkou na bakalárskom stupni štúdia a dnes vôbec neľutujem svoje rozhodnutie. Spojivko mi otvorilo úplne iný obzor v mojom živote. Je úžasné v tom, že každý dobrovoľník má jedno dieťa, s ktorým trávi raz do týždňa čas, minimálne jednu hodinu. Spolu sa učia alebo naopak trávia čas rozprávaním, čítaním, či spoločenskými hrami, ktoré sú veľmi obľúbené nielen medzi deťmi, ale aj medzi nami dobrovoľníčkami, resp. dobrovoľníkmi. Podstata programu vnímam nie iba v pomoci s učením. Áno, urobíme si spolu domáce úlohy a pripravíme sa na ďalší vyučovací deň v škole. Ale veľmi významný je práve vzťah medzi nami. Dobrovoľníkom a dieťaťom, ktorý je o dôvere, úprimnosti, priateľskosti a ľudskosti. To je na tom úžasné a ojedinelé.

Čítať ďalej...

Susedská pomoc - neostaňme ľahostajní, aj keď sme už z celej situácie unavení.

Nakoľko obdobie pandémie pretrváva, pretrvávajú aj protiepidemické opatrenia a množstvo obmedzení. Farby sme zúžili na bordovú a čiernu. Sústredíme sa na počty, slová pozitiv a negativ sú každodennou súčasťou. Zdravotníci sú vyčerpaní, nemocnice plné. Samosprávy sú čoraz viac zaťažené súčinnosťou pre nariadenia štátu. Avšak ľudia, ktorí potrebujú malú susedskú výpomoc sú tu stále. Možno je to sused v karanténe, matka samoživiteľka v prvej línii, ktorá potrebuje nákup, seniori odkázaní na pomoc druhých, ľudia so zníženou imunitou, ktorí pre ochranu zdravia musia byť zavretí doma, imobilný občania či len ľudia, ktorí sú izolovaní alebo žijú osamote.......

Neostaňme ľahostajní, aj keď sme už sami z toho unavení. Pomôžme si navzájom.

Čítať ďalej...

DOSTALI SME DARČEK :)

18765740 868277683309981 6371279068512573746 nA nie hocijaký. Taký, ktorý bude stále s nami. Každý rok, okrem toho minulého, sa zúčastňujeme veľkých podujatí (Deň rodiny, Radvanský jarmok, Trh MVO )a chceme, aby sa dobrovoľníctvo stalo súčasťou života čo najviac ľudí.

Prezentácia rôznych dobrovoľníckych aktivít a priame rozhovory o dobrovoľníctve so širokou verejnosťou nám pomáhajú šíriť a propagovať túto myšlienku. Aj organizovanie kampane Týždeň dobrovoľníctva, kedy mnohé aktivity prebiehajú v exteriéroch, sú neodmysliteľnou súčasťou nášho dobrovoľníckeho roka. Ostali sme veľmi milo prekvapené a vďačné, keď sa firma Expodom, s r.o. rozhodla nám darovať rýchlo rozkladací stan.

Doteraz sme sa vždy museli k niekomu schovať, alebo naháňať letáky po lúke, ak sa zdvihol väčší vietor. O daždi nehovoriac. To bol stres aby nám všetky tie letáky nenamokli. To by sme ich už rovno mohli hodiť do zberu papiera. Jednoduchý, skladný a ľahko rozložiteľný stánok bol našou túžbou a teraz je už realitou. Tešíme sa a dúfame, že sa okolnosti okolo pandémie zlepšia, a my sa budeme môcť opäť vidieť, vyrábať buttony a robiť kvízy o dobrovoľníctve. A to všetko v našom stánku. Lebo dobro a dobré skutky sa vracajú. A Expodom to dobre vie!

 

UŠI K DUŠI SPÚŠŤAJÚ OPÄŤ

Centrum dobrovoľníctva v spolupráci s Katedrou sociálnej práce PF UMB opäť spúšťajú dobrovoľnícky program Uši k duši. Jedná sa o telefonickú linku pre všetkých ľudí, ktorí sa dlhodobým trvaním pandémie cítia byť osamelí.

usi

Program Uši k duši nadväzuje na úspešnú pilotnú verziu, ktorá bola zrealizovaná počas prvej vlny pandémie. Do programu sa vtedy zapojilo viacero klientov z radov seniorov, rodičov s malými deťmi, ktorí potrebovali povzbudiť, ďalej ľudí zdravotne znevýhodnení, ktorí ostali bez sociálneho kontaktu, ale aj osamelí mladí ľudia. Na druhej strane linky boli dobrovoľníci a dobrovoľníčky z radov študentov.

„Vnímame, že dlhodobé pretrvávajúce pôsobenie pandémie koronavírusu začína mať negatívne dôsledky u rôznorodej skupiny obyvateľstva. Nová skúsenosť, ktorá nás zastihla nepripravených, trvá už takmer rok a mnohým chýba akýkoľvek sociálny kontakt či pestrosť vzťahov. Chaos naokolo vytvára stres, ktorý trvá už príliš dlho a izolácia prináša negatívne naladenie.“ - vysvetľuje opodstatnenie takejto linky koordinátorka programu Veronika Kosková.

Uši k duši pokračuje vo svojej myšlienke byť linkou akejsi „bútľavej vŕby“, na ktorej vás vypočujú vyškolení dobrovoľníci a dobrovoľníčky. V rozhovoroch sa môžete porozprávať o tom,  čo vás ťaží či teší a robí vám radosť. Nejde o odborné poradenstvo, ani o informačnú linku o koronavíruse, ale o krátke pravidelné telefonické hovory, ktoré majú osamelých ľudí povzbudiť. Tiež im dávajú priestor na porozprávanie sa o bežných radostiach a starostiach, na vyrozprávanie sa z pocitov ,ktoré zažívajú, či možnosť pozitívne sa naladiť a zvládať túto náročnú situáciu.

„Centrum dobrovoľníctva, n.o. a Katedra sociálnej práce PF UMB spoločne vypracovali metodiku. Dobrovoľníkmi na linke budú tentokrát študenti odboru sociálnej práce, ktorí si zároveň takto budú môcť uskutočniť prax, ktorú pre protiepidemické opatrenia nemôžu vykonávať v zariadeniach. Samozrejme, všetci študenti prejdú vstupným školením a počas pôsobenia v programe budú mať k dispozícii svojich tútorov a možnosť pravidelnej supervízie.dodáva Alžbeta Brozmanová Gregorová, ktorá zastrešuje nový program na Pedagogickej fakulte UMB a školí dobrovoľníkov na túto činnosť.

Čítať ďalej...

Prvý ročník oceňovania škôl na Slovensku pozná víťazov: Toto sú Angažované školy roka 2020!

Pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu vzniklo národné oceňovanie pre materské, základné a stredné školy, ktoré svoje vyučovanie prepájajú prostredníctvom oficiálnej modernej vyučovacej stratégie s potrebami reálneho života.logo Angazovana skola

Aj na Slovensku sa stále viac diskutuje o transformácii školského prostredia s ohľadom na väčší rozvoj individualít, vzájomnej spolupráce, pochopenia či kritického myslenia. Smerom k modernej výučbe pomáha školám zavedenie medzinárodne etablovanej vyučovacej stratégie service learning, ktorá sa stala štandardom vo vzdelávaní v USA, rozšírila sa v Latinskej Amerike, významne ju rozvíjajú univerzity v Hongkongu a postupne zavádzajú aj školy v Európe, i na Slovensku.

Práve v roku, kedy sa školy a ich žiaci a študenti pasujú pre pandémiu s najväčšími výzvami, vzniklo na slovenskej aj medzinárodnej pôde oceňovanie service learningových projektov, ktoré popri formálnom vzdelávaní vedú žiakov k dobrovoľnej pomoci v miestnej komunite. Školy, ktoré takéto projekty realizujú, majú od roku 2020 možnosť získať oficiálnu značku Angažovaná škola, ktorá bude prostredníctvom oceňovania udeľovaná každoročne.

Oceňovanie Angažovaná škola je súčasťou medzinárodnej ceny Regional Award for Succesfull Service-Learning Practice, ktorú v rámci strednej a východnej Európy s partnermi organizuje medzinárodná organizácia Interactive Open Schools. Zo zapojených šiestich krajín sa práve na Slovensku do národného kola zapojilo vôbec najviac škôl a bolo prihlásených suverénne najviac projektov.

Výsledkom bolo, že odborná komisia posunula do finálnej fázy nakoniec šesť projektov, z ktorých zároveň vybrala až dva víťazné service learningové projekty.

Čítať ďalej...

Srdce na dlani odovzdávali aj v čase korony

Decembrové slávnostné oceňovanie dobrovoľníkov a dobrovoľníčok Srdce na dlani malo v Banskobystrickom kraji úplne novú atmosféru. Kvôli aktuálnym opatreniam sa tím Centra dobrovoľníctva, n. o. rozhodol za ocenenými do kraja vycestovať a ocenenia odovzdať osobne.

cover FB SNDOceňovanie dobrovoľníkov a dobrovoľníčok je dôležitá udalosť, ktorú si v jednotlivých krajoch pod patronát zobrali dobrovoľnícke centrá. Tento rok prevzali záštitu nad podujatím - Úrad splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter a tiež primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko. Novinkou štrnásteho ročníka je aj priamy postup do národného oceňovania Dobrovoľník roka – odovzdávanie ocenení Srdce na dlani, ktoré zastrešuje C.A.R.D.O. a Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií.

„Výzva na nominácie ako aj úprava štatútu bola koordinovaná spolu s ostatnými dobrovoľníckymi centrami na Slovensku. Zverejnili sme ju v októbri. Samotnému zverejneniu, ale predchádzala celoročná spoločná práca centier na vyladení detailov, nastaveniach kategórií tak, aby boli možné vybraných ocenených posunúť do národného oceňovania a zároveň, aby sa jednotlivé špecifiká odovzdávaní, ktoré za tie roky jednotlivé centrá vytvorili, nepotlačili. Tento rok však malo oceňovanie úplne inú atmosféru, ako po minulé roky, keďže nebolo možné usporiadať slávnostné podujatie“ – vykresľuje priebeh kampane koordinátorka Veronika Kosková.

Tento rok bolo na ocenenie Srdce na dlani v Banskobystrickom kraji prijatých celkom 46 platných nominácií. Najpočetnejšou z dvanástich zverejnených kategórií bola tento rok kategória Dobrovoľníctvo v oblasti výchovy, vzdelávania a práce s deťmi a mládežou, kde Centrum dobrovoľníctva prijalo 6 nominácií, ale výrazné zastúpenie malo aj Dobrovoľníctvo v oblasti kultúry a umenia, či Dobrovoľníctvo v oblasti životného prostredia, čomu sa veľmi tešíme, keďže táto kategória nebola minulý rok vôbec obsadená.

Čítať ďalej...

Pozývame na online seminár Motivácia v dobrovoľníctve

Téma „Ako motivovať a udržať si dobrovoľníkov a dobrovoľníčky“ rezonuje v mnohýchMotivacia seminar organizáciách pracujúcich s dobrovoľníckym potenciálom. Téma je aktuálna tak pre dlhodobé, ako aj krátkodobé dobrovoľníctvo.

Čo motivuje dobrovoľníkov a dobrovoľníčky pre zapojenie sa do dobrovoľníckych aktivít? Ako pracovať s motiváciou takýchto ľudí? A ako s nimi pracovať a podporiť ich tak, aby boli aktívni dlhodobo?

Túto tému otvárame na online seminári s výbornou lektorkou Alžbetou Brozmanovou Gregorovou z Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií.  Seminár pripravujeme v online priestore interaktívnou formou, preto je potrebné sa naň záväzne prihlásiť na tomto linku - prihláška na seminár. Po vyplnení prihlasovacieho formuláru dostanete automaticky link na pripojenie sa na seminár.

Online seminár sa koná dňa 23.11. od 14:00 – 16:00 hod.

Seminár je bezplatný, pripravujeme ho vďaka podpore MŠVVaŠ SR a Iuventa – Slovenský inštitút mládeže.

BBSK sivaUrad SVPROSPF UMB sivaACF siva

 

MŠVVaŠ SR sivaIuventa sivaErasmusEZSPDCO

 

Nadasia SLSP sivaExpodomNebotraŽM designKNZMMesto BB siva

 • Nikto nerobí väčšiu chybu ako ten, kto nerobí nič v presvedčení, že to málo, čo urobiť môže, je bezvýznamné.

  Edmund Burke
 • Medzi dobrovoľníkmi nenájdete žiadnych obyčajných ľudí, pridajte sa.

Facebook follow usemail

Instagram  twitter

    youtube